01.05. - 1.Máj lásky čas

01.05.2009 19:55

1májKvěten je pod vlivem planety Venuše, která je pojmenovaná podle bohyně lásky, štěstí, jara a milostné poezie. Při vyslovení 1.Máje si jistě každý z nás vzpomene na úryvek z básně Karla Hynka Máchy asi našeho největšího romantika.

Byl pozdní večer - první máj - večerní máj - byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas, kde borový zaváněl háj.


Protože 19st. bylo ve znamení romantismu vžil se v Praze hezký zvyk nosit v prvomájový podvečer k soše tohoto romantického básníka kytičku květů.
Milenci se líbají pod rozkvetlou třešní (nebo břízou), protože, jak praví lidová moudrost, která dívka zůstane na 1.Máje nepolíbená, tak do roka uschne.
Známé jsou například tradiční jarní studentské slavnosti - majálesy.

Stavění máje - v předvečer 1. května se vypravují chlapci do lesa, aby zde usekli co nejvyšší strom a udělali z něj staročeskou májku, tradiční to symbol jara. Smrček, jedličku nebo borovici oklestí a špičku ozdobí věnci, šátky, květinami, pentlemi a fáborky. Celou noc májku bedlivě hlídají, aby jim ji nikdo neukradl, to by byla děsná ostuda pro celou vesnici.
Kromě těchto májů, které se stavějí na návsi, vztyčují někteří mládenci malé májky, většinou vyzdobené břízky, před domy svých vyvolených.
Nejstarší známý doklad o stavění máje je z roku 1422, kdy za postavení máje dostal hoch jako odměnu ruku svého děvčete. Na základě postavení máje a vzájemného slibu bylo manželství uznáno církevním soudem na pražském hradě a dne 23. června 1422 byla slavena svatba.

1. května nad ránem bylo také v někde zvykem vysypávat tzv.chodníčky lásky. Pěšinky z písku, vápna, pilin, otrub nebo kukuřičného šustí spojily domy zamilovaných dvojic.

 

 

Vyhledávání

Najdete nás na stránkách
www.maminkymaminkam.cz

 

 

 

 

 
-----------------


------------------
Podpořte naše stránky - Děkujeme

 
-------------------